Riitta Helena Koskinen
riittahelenakoskinen.net
Tietoja minusta
Nimi: Riitta Helena Koskinen
Sähköposti: postia(at)riittahelenakoskinen.net
Puhelinnumero: 0400-011922
Ammatti/arvo: Pastori, evankelista, sielunhoitaja, merkonomi
Koulutus: Opiskelin Riihimäen kauppaopistossa, Isossa Kirjassa, Global Universityssä (USA) ja Walesin yliopistossa. Viimeisin tutkinto Walesin yliopiston pastoraalitutkinto 2008.
Kotikunta: Keuruu

Puoliso: Timo Juhani Koskinen, Development manager, TeliaSonera Finland Oyj. 1.3.2013. eläkkeellä.
Lapset: Minna-Helena Linna (os. Koskinen), Medisiinisen osaamiskeskuksen ylilääkäri palvelupäällikkö, neurologian erikoislääkäri, lääketieteen lisensiaatti.
Miika Koskinen, tekniikan tohtori, dosentti.
Molemmat lapset perheellisiä.
Vanhemmat: Helmi Nieminen (os. Pietiläinen) ja Ensio Nieminen (kuolleet)

Harrastukset:
Kesäisin harrastan puutarhan hoitoa. Uusin iloni on sauvakävely. Vesijuoksu on myös hauskaa! Silloin tällöin käyn keilaamassa. Rakastan opiskelua, lukemista ja ihmisten parhaaksi toimimista KD-laisten (kristillisdemokraatit) kanssa. Olen toiminut myös ICEJ:n (Jerusalemin Kansainvälinen Kristillinen Suurlähetystö) Suomen osaston yhdyshenkilönä vuodesta 2004 lähtien. 
 
Luottamustoimet:

Keskusvaalilautakunnan jäsen 1.6.2017 alkaen ja Perusturvalautakunnan varajäsen 1.6.2017 alkaen.
Keuruun kaupungin Opistolautakunnan jäsen 2013-2017. Rakennuslautakunnan varajäsen 2013-2017.
Kristillisdemokraattien (KD) kuntavaaliehdokkaana syksyllä 2012; varapaikka kaupunginvaltuustossa.
KD:n eduskuntavaaliehdokkaana 2011.
KD:n puoluevaltuuston jäsen 2011-2013.
Keski-Suomen KD:n Naiset johtokunnan jäsen alkaen 2011-2014.
KD Keuruun PO:n johtokunnan jäsen vuoden 2008 ja myös 2011-
Pietiläisen sukuseuran valtuuskunnan jäsen alkaen 2010,
Kirkkoneuvoston jäsen 2008-2010,
Suomi-Unkari Seuran hallituksen jäsen alkaen 2009,
Keuruun kaupungin valtuuston varajäsen 2008 -2012(http://www.ksml.fi/kuntavaalit/varjovaalit/keuruu/),
Keuruun kunnan kirjastolautakunnan jäsen 1985-88,
Tie- ja Vesilehden kirjeenvaihtajana 1.11.1975-13.11.1975,
Keski-Suomen Tie- ja vesirakennuspiirin henkilökuntayhdistys ry:n tiedotussihteerinä 24.4.1973-13.11.1975,
ja sihteerinä 30.10.1974-31.12.1974 sekä
Riihimäen kauppaoppilaitoksen kiltakunnan kahvion emäntä 1.2.1971-31.1.1972.

Elämän varrelta poimittuja tehtäviä:
Taivaan Isän hommissa alkaen vuodesta 1992.
Edelliseen sisältyy monia kymmeniä matkoja koti- ja ulkomailla, jotka ovat kestäneet kolmesta päivästä aina moneen viikkoon asti.

Olen palvellut eri puolilla Venäjää alkaen Viipurista ja Karjalasta esimerkiksi Pietarissa ja etelä-Venäjällä, myös olen tehnyt työtä Komissa sekä Uralin kylissä että Siperiassa. 
Olen palvellut eri seurakunnnissa, vankiloissa, lastenvankiloissa ja lastentarhoissa, kouluissa, sairaaloissa ja monissa kylissä, joissa ei ole edes kirkkoa eikä seurakuntia, stadioneilla ja toreilla sekä Terijoella lasten leireillä. Olen tehnyt työtä myös katulapsien ja juutalaisten parissa.

Matkani ovat vieneet minut muihinkin maihin Herran hommiin, kuten esimerkiksi Israeliin, Eestiin, Albaniaan, USA:han (15 osavaltiota), Etelä-Koreaan, Kiinaan, Indonesiaan, Espanjaan... ja viimeisimmät maat ovat Ukraina, Unkari ja Serbia. Rakkaassa kotimaassamme olen kierrellyt joka puolella monissa eri seurakunnissa. 

Oman vaatetusliikkeen johtajana, sisäänostajana sekä myyjänä 1985-1991. (Työntekijät: yksi kiireapulainen ja yksi vakituinen myyjä). 

Keski-Suomen V
iesti- ja Pioneeripatajoonan palveluksessa muun muassa toimistoapulaisena, värvättynä erikoismiehenä, värvättynä viestittäjänä ja kaukokirjoitinviestittäjänä 18.4.1980-28.2.1986 (huomaa, että tein kahta työtä vuoden verran yhtä aikaa). Värvätyn vakanssin loppumisen takia minut valittiin ATK-kouluttajaksi armeijaan, mutta en halunnut ruveta "töllöttämään" tietokoneita ja sanouduin irti tehtävistäni.

Keuruun peruskoulun ala-asteella opettajien tuuraajana vuonna 1980 muutaman kuukauden.

Keski-Suomen tie- ja vesirakennuspiirin palveluksessa erilaisissa toimistotöissä, esim. kanslistina ja palkanlaskijana sekä Tie- ja ve
sirakennuslaitoksen piirihallinnon palveluksessa hallintotoimistossa erilaisissa toimistotöissä kamreerin oikeana kätenä 1965-1976 yht. n. 8 vuotta. (Huomaa välillä opiskelu Riihimäen kauppaoppilaitoksessa).
 
Virkavala 8.6.1973.